Wizualne wrażenia podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej to nie tylko filmowe projekcje i ciemne wnętrze sali kina Marzenie, ale też tematyczne wystawy, które odbędą się w galeryjnej oraz miejskiej przestrzeni. Jak przystało na jubileusz, związane z historią, ale i teraźniejszością.
To już tradycja, że autor plakatu artystycznego Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezentuje swoje prace na wystawie podczas festiwalu. Podobnie jest w tym roku, z tą różnicą, że wystawa Homework mówi to owoc współpracy… dwójki autorów.
Homework to tytuł debiutanckiego albumu francuskiego duetu muzyki elektronicznej Daft Punk, wydanego w styczniu 1997 roku, który sprzedał się w ponad dwóch milionach egzemplarzy na całym świecie. Takie utwory jak Da Funk i Around the World dały temu duetowi ogromną popularność. Choć nawiązanie może wydawać się odległe, to właśnie sympatia do tej grupy muzycznej i początki pracy artystycznej autorów realizowanej w domu stały się inspiracją do nazwania studia graficznego Homework.
Joanna Górska i Jerzy Skakun, czyli duet artystyczny pracujący pod nazwą Homework, to autorzy plakatu 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprezentują fragment swojego graficznego dorobku związanego z filmem. Na tej wyselekcjonowanej ekspozycji nie zabraknie „klasyków” odnoszących się do historii kina. W przypadku projektów Górskiej i Skakuna sprawdza się hasło: „W prostocie siła!”. To dzięki zestawieniu niezwykle wymownych elementów graficznych prace duetu trafiają w sedno. Dobrym przykładem jest seria plakatów do filmów z Charlesem Chaplinem: Dyktator, Brzdąc czy Gorączka złota. Podążając za syntetycznym i jednocześnie zrozumiałym przekazem projektów, w kolorystycznym zestawie czerni, czerwieni i bieli, w pamięci odnajdujemy kolejne tytuły: Ostatnie tango w Paryżu, Annie Hall, Pół żartem, pół serio, Grek Zorba, Casablanca, Śmierć w Wenecji czy Amadeusz. Jednak to tylko wprowadzenie w precyzyjne kompozycje znaków, symboli i plam, które na długo zapamiętujemy, nadając im równorzędne miejsce obok filmowego dzieła, do którego się odwołują. Ten duet artystyczny wciąga nas swoimi pracami w subtelną grę skojarzeń, bazując na naszym doświadczeniu ikonosferycznym. Pozostaje pytanie: Czy dacie się wciągnąć do gry?
Wystawę zobaczyć będzie można w tarnowskim BWA (Pałacyk Strzelecki, Słowackiego 1) od 28 maja do 13 czerwca 2021 zachowując rygory sanitarne. Wstęp wolny w godzinach pracy BWA.
35/35 NAGRODY. WYSTAWA PLAKATÓW FILMOWYCH
Koniec lat 80. to czas stopniowego odchodzenia od tradycji projektowania plakatów artystycznych do filmów wchodzących na ekrany polskich kin. Powoli zaczyna się schyłek Polskiej Szkoły Plakatu. W 1987 roku odbywa się debiutancka edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej i pierwszy raz przyznana jest nagroda Grand Prix festiwalu. Można by rzec: „kiedy jedno się kończy, inne się zaczyna”. W 2021 roku tarnowskie święto kina odbędzie się po raz trzydziesty piąty. Ten czas pozwolił na zebranie znakomitego zestawu filmów nagrodzonych przez jury festiwalu najwyższym laurem. Wszystkie te dzieła filmowe stają teraz w szranki o zdobycie tytułu „najlepszego z najlepszych” w plebiscycie skierowanym do tarnowskiej publiczności.
35/35 NAGRODY to przygotowana specjalnie na jubileusz Tarnowskiej NAGRODY Filmowej wystawa plakatów do filmów, które zdobyły Grand Prix festiwalu. Wśród tych kilkudziesięciu afiszy zaobserwować można wkraczający do promocji filmów trend posługiwania się wizerunkami aktorów, osadzając ich w reklamie. Wspaniała tradycja, która rozsławiła polskich grafików, ustępuje miejsca komercji i twardym prawom rynku dystrybucji filmowej. Zebrane w dwóch salach plakaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi to nie tylko dzieła grafików, ale przede wszystkim sztuki plakatu oraz sztuki filmowej i ich historia. To dziesiątki twórców zaangażowanych w ich powstanie, nasze wspomnienia związane z minionymi latami, wreszcie emocje, jakie towarzyszyły nam podczas godzin spędzonych w mroku kina Marzenie podczas festiwalowych projekcji.
Wśród prezentowanych plakatów na wystawie są dzieła takich znakomitych artystów, jak Andrzej Pągowski, Stasys Eidrigevicius, Wiktor Sadowski. W gronie reżyserów znajdziemy wielkich mistrzów, jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Ryszard Bugajski czy Janusz Majewski, ale i debiutantów: Bartosz Kruhlik, Paweł Maślona czy Magnus von Horn. Niektórzy z twórców nagradzani byli zresztą w Tarnowie wielokrotnie.
Ciekawostką jest, że nagroda Grand Prix wizerunek Maszkarona ma od dekady. Historia lauru przyznawanego przez jury festiwalowe przez większość czasu związana była ze statuetką Leliwity (1987-2010), który nawiązywał do herbu Tarnowa. Warto zaznaczyć, że Maszkaron, który jest teraz symbolem TNF, obecny był na festiwalu od samego początku jako statuetka przyznawana przez tarnowską publiczność do 24. edycji włącznie.
KONFRONTACJE PLAKATU STUDENCKIEGO 2021
Równocześnie z wystawą festiwalową w Galerii TCK i na płycie Rynku prezentowana jest wystawa Konfrontacje Plakatu Studenckiego 2021, której organizatorem jest Wydział Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 200 plakatów studenckich, a wspólnym mianownikiem wystawy jest szeroko rozumiany temat społeczno-kulturalny. Plakaty powstały w ramach zajęć dydaktycznych. Użyto w nich treści z przestrzeni publicznej. Informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych są fikcyjne. Nie mają pokrycia w rzeczywistych wydarzeniach, spektaklach czy imprezach.
Wystawy zobaczyć będzie można od 21 maja do 12 czerwca 2021 r. zachowując rygory sanitarne. Wstęp wolny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 i w soboty od 10:00 do 17:00.