Koniec lat 80-tych, to czas kiedy jeszcze tylko przez parę lat podtrzymywana jest tradycja projektowania plakatów artystycznych do filmów, wchodzących na ekrany polskich kin. Powoli zaczyna się schyłek Polskiej Szkoły Plakatu. Dokładnie w 1987 odbywa się pierwsza edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej i pierwszy raz przyznana jest nagroda Grand Prix festiwalu. Można tutaj nawiązać do stwierdzenia „kiedy jedno się kończy inne się zaczyna”. W bieżącym 2021 roku tarnowskie święto kina odbędzie się po raz trzydziesty piąty. Przez ten czas zebrał się znakomity zestaw filmów nagrodzonych przez Jury festiwalu najwyższym laurem. Te wszystkie dzieła filmowe stają teraz w szranki o zdobycie tytułu „najlepszego z najlepszych” w plebiscycie skierowanym do tarnowskiej publiczności.
35/35 NAGRODY to przygotowana specjalnie na jubileusz Tarnowskiej Nagrody Filmowej wystawa plakatów do filmów, które zdobyły Grand Prix festiwalu. Wśród tych kilkudziesięciu afiszy zaobserwować można wkraczający do promocji filmów trend posługiwania się wizerunkami aktorów osadzając ich w reklamie. Wspaniała tradycja, która rozsławiła polskich grafików, ustępuje miejsca komercji i twardym prawom rynku dystrybucji filmowej. Zebrane w dwóch salach plakaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, to nie tylko dzieła grafików, ale przede wszystkim sztuki plakatu oraz sztuki filmowej i ich historia. To dziesiątki twórców zaangażowanych w ich powstanie. To nasze wspomnienia związane z minionymi latami. To emocje jakie towarzyszyły nam podczas godzin spędzonych w mroku kina Marzenie podczas festiwalowych projekcji.
Wśród prezentowanych plakatów na wystawie są dzieła takich znakomitych artystów, jak: Andrzej Pągowski, Stasys Eidrigevicius, Wiktor Sadowski. W gronie reżyserów jest to plejada wielkich nazwisk, jak również debiutantów. Niektórzy z nich nagradzani byli w Tarnowie wielokrotnie: Wajda, Domaradzki, Kieślowski, Bugajski, Bławut, Barański, Krzystek, Gliński, Kędzierzawska, Kutz, Krauze, Stuhr, Majewski, Barczyk, Wójcik, Fabicki, Lechki, Niewolski, Koterski, Saniewski, Szumowska, Smarzowski, Jakimowski, von Horn, Pieprzyca, Maślona, Pawlikowski, Kruhlik.
Ciekawostką jest, że nagroda Grand Prix wizerunek Maszkarona ma od dekady. Historia nagrody, przyznawanej przez Jury festiwalowe, przez większość czasu powiązana była ze statuetką Leliwity (1987-2010), który nawiązywał do herbu miasta Tarnowa. Warto jednak zaznaczyć, że Maszkaron, który jest symbolem TNF, obecny był na festiwalu od samego początku, jako statuetka przyznawana przez tarnowską publiczność do 24 edycji włącznie.
Tytuł wystawy: „35/35 NAGRODY. Wystawa plakatów filmowych”
Miejsce: Galeria TCK
Adres: Rynek 5, Tarnów
Termin: 21 maja – 12 czerwca 2021 r. wstęp wolny